sobota, 17 grudnia 2022

Kiszone cytryny

      Kiszone cytryny 


Zdj. Cytryny kiszone wykonane 6 miesięcy temu

      ( moje cytryny kiszone mając już 5 miesięcy)

Skąd pochodzą kiszone cytryny?......Kiszone cytryny pochodzą  z kuchnii marokańskiej.  Przeważnie  dodawane do tanjia, mięsa, sosów i marynat. Podawane potrawy mają wyśmienity i niepowtarzalny smak, który pozostaje w naszej pamięci na długo. Pierwszy raz spotkałam się z nimi w Maroko w mojej dziewiczej podróży.  Wtedy właśnie miałam okazje zakosztować przepysznego kurczaka z oliwkami i kiszonymi cytrynami. Do dziś  wspominam ten wspaniały smak. 

     Po powrocie do domu postanowiłam szukać w internecie przepisu na kiszone cytryny, ale również przepisów z  potrawami połączonymi z kiszonymi cytrynami. Niestety, ale żadne z nich nie dawało tego samego smaku, co danie które miałam szanse zakosztować w Marakesz.  Powracając do Maroko ponownie, moja marokańska rodzina nauczyła mnie marokańskiej kuchni. Teraz mogę śmiało samodzielnie przygotować tak przepyszne potrawy. Lecz nigdy nie będę perfekcyjna, jak mój mąż czy teściowa. Przepis na kiszone cytryny według mojej teściowej. Chociaż w internecie, są różne sposoby ich przygotowania. To  jednak najbardziej odpowiada mi właśnie ta metoda. Kiszone cytryny są bardzo łatwe w przygotowaniu.  A kisi się je minimum 4 tygodnie, ale można też dłużej. W Maroku czym dłużej kiszone tym bardziej, są cenniejsze i droższe. Kiszone cytryny są tak miękkie, że można je kroić łyżeczką.  Sok natomiast który powstaje z ubiegiem czasu staje się gęsty jak miód.  Są bardzo wyraziste, słono-kwaśne w smaku i mają wspaniały cytrynowy aromat. Cytryny są bogate w witaminy i minerały. Warto samemu je wykonać w domu. 


Składniki: 

1 kg cytryn

1 ½ szklanki sól morska lub kamienna

1 łyżka cukru,


Przygotowanie:

    Sparzyć skórę cytryn i wyszczotkować.

 Nastepnie przecinamy cytryny na cztery, ale tak by nie rozczłonkować ich całkowicie.  Zostawiamy końcówki nie przecięte około 2 cm.

Miseczkę soli mieszamy z łyżką cukru.

W każde naciecie kładziemy sól wymieszany z cukrem.

 Następnie ciasno układamy do słoika. Tak przygotowane owoce puszczają sok i w tym soku je kisimy. 

Ostatnie cytrynki przygotowane


Zakręcamy szczelnie słoik i odstawiamy na miesiąc. Po miesiącu już są gotowe. 

Czym dłużej je przechowujemy tym bardziej są lepsze. 

Pamiętaj!!!

 Jeśli je przechowujesz dłużej niż pół roku cytryny zmieniają kolor na brązowe to nie znaczy że się zepsuły, a sok zamienia się w gęsty miód, ich wartość staje się  wtedy drogcenniejsza. W Maroku cytryny kiszone przez rok czasu są bardzo drogie. 

Polecam!!!<head><script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-7549835648219062"

     crossorigin="anonymous"></script></head>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do zostawienia komentarza. :))