ŚLUB W MAROKO

ŚLUB W MAROKO

Jestem w związku małżeńskim z marokańczykiem, mój ślub odbył się w Maroku w tradycyjnej marokańskiej ceremoni zaślubin jaka obowiązuje w tym kraju
, pamiętam jak dziś jaką długą drogę musieliśmy przejść... zaczym zostaliśmy formalnie małżeństwem. Szukaliśmy wszędzie pomocy, a dużo osób które miały to już za sobą jednak nie udzielało dokładnych informacji.  Zaczynając od załatwienia wszystkich dokumentów w Polsce, po czas kiedy biegaliśmy każdego dnia po urzędach marokańskich całymi dniami by załatwić wszystko w ciągu 3 tygodni. Ten czas był naprawdę stresujący i trzymający nas w napięciu. Tu przyda się wiele znajomości by ogarnąć ślub w miarę szybko. A zajmuje to około 3 tygodni jeśli odrazu po przyjeździe do Maroka zaczniecie łatwić sprawy. Przedstawię wam, jakie podstawowe dokumenty potrzebujecie z Polski, by zabrać je ze sobą do Maroko planując ślub związku mieszanego. Jak wygląda łatwienie sprawy urzędowych, a także podpisanie kontraktu małżeńskiego.... czeka was szkoła przetrwania z załatwianiem spraw w urzędach marokańskich. Ale wszystko jest do zrobienia, jeśli macie wystarczająco dużo czasu i cierpliwość.
To ostatnie przyda wam się napewno w Maroku....

  Podam wam teraz listę dokumentów którą, ja potrzebowałam do zawarcia małżeństwa mieszanego w Maroku, jednak radzę wam by wasz partner udał się do Urzędu w którym będziecie podpisywać kontrakt małżeński. Najlepiej niech zapyta o dokumenty bo każdy Urząd może wymagać jakieś dodatkowe dokumenty - żebyście potem nie byli w szoku jak coś wam braknie. By uniknąć sytuacji w której możecie nie posiadać jakiegoś papieru dobrze jest zawczasu się upewnić i przygotować. Nie potrzebnie latać pòźniej i szukać jak je dostać. Bo to strata zbędnego czasu. Sami się o tym przekonacie.

Okey więc... Pierwszą najważniejszą sprawą od której musimy wszystko zacząć jest załatwienie na samym początku, zaświadczenia o stanie cywilnym partnera. Twój partner musi iść wyciągnąć dokument potwierdzający jego stan cywilny z urzędu w swoim mieście, które później ty złożysz w swoim urzędzie stanu cywilnego by wyrobić swoje zaświadczenie o zdolności do zawarcia małżeństwa poza granicami Polski.
I tu...  Uwaga !!  Nie jest to ten sam certyfikat który składa on ze swoimi dokumentami by zawrzeć z wami związek małżeński. Bo ten certyfikat jest wyciągamy tylko raz w życiu do pierwszego małżeństwa i partner go wyciągnie dopiero składając swoje dokumenty. Zaraz powiem o co chodzi.

Partner musi iść do Urzędu z dwoma świadkami, którzy potwierdzą jego stan cywilny. Wtedy wystawią mu taki dokument. Może zabrać kogoś z rodziny siostrę, brata lub matkę, ojca itp. W Urzędzie musi poinformować, że związek małżeński jest z obywatelem Polski. By został wystawiony prawidłowy dokument. Czasem urzędy w mniejszych miasteczkach w Maroku, nie mają pojęcia jaki dokument muszą wystawić, może się długo nabiegać zaczym wystawią prawidłowy. Tu napewno partner poniesie koszty za wystawienie certyfikatu chyba że, macie jakieś znajomość. 
Gdy już odbierze zaświadczenie stanu cywilnego  obowiązkowo musi partner zrobić aposttile by uwiarygodnić dokument to bardzo ważne. Bez apostille odrzucą nam dokument w naszym polskim urzędzie, nawet nie będą na niego patrzeć i uwzględniać go jako prawdziwy. 
Następnie musi wysłać nam dokument drogą pocztową lub jeśli jesteście obecni w Maroku zabieracie ze sobą do Polski.

Warto zapamiętać!!! 

 Zaświadczenie o stanie cywilnym partnera - Musi 
 mieć apostille potwierdzającą wiarygodność jego dokumentu. 

W naszym Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce odrzucą odrazu Twoje zaświadczenie bez nadania jej wiarygodności. Mogą  sugerować, że dany wystawiony dokument jest nieprawdziwy lub partner jest już w związku małżeńskim w Maroku.

 Drugą  jakże ważną rzeczą  jest w „ Zaświadczeniu Stanu Cywilnego Partnera”  powinno być napisane DUŻYMI drukowanymi literami, że jest on w CELIBACIE, czyli kawalerem. 

 W niektórych polskich urzędach zwraca się na to szczegòlną uwagę. Również z tego powodu mogą się czepiać w urzędach, a zaświadczenie może być odrazu odrzucone.  Jeśli nie będzie napisane jest kawalerem  wielkimi  literami. 
Zaświadczenie partnera może być wystawione w języku arabskim lub francuskim jak tam wam wygodnie, a ważność tego dokumentu to 3 miesiące od daty wystawienia.
  A tak oto wyglada ten certyfikat z pieczątkami aposttile:


Pamiętajcie zaświadczenie o stanie cywilnym partnera -
 jest bardzo, ale to bardzo ważne do wyrobienia przez ciebie zaświadczenia o zdolności do zawarcia małżeństwa poza granicami Polski. A niestety bez niego nie udzielą nam ślubu w żadnym  urzędzie w Maroku. W ambasadzie Polskiej w Rabacie  będzie ciężko nam załatwić ten certyfikat, jest to ogólnie niemożliwe do wykonania.
Znam przypadek w którym znajoma nie posiadała zaświadczenia, prosiła Ambasadę o dokument, lecz dostała odmowę kazali jej wracać do Polski i łatwić w urzędzie gdzie mieszka. Musiała wracać do Polski specjalnie po ten dokument. 

*****

Mając już zaświadczenie o stanie cywilnym partnera, pierwsze co musimy zrobić to idziemy je przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego na język polski. Następnie udajemy się do Urzędu z tłumaczeniem i orginałem. Oba dokumenty będą zabrane do teczki z wnioskiem. Zaświadczenie o zdolności do zawarcia małżeństwa – dostaniesz w urzędzie stanu cywilnego w swoim mieście. Dobrze jest mieć ze sobą akt urodzenia partnera, także przetłumaczony. Będzie potrzebny do wypełnienia wniosku. Ponadto, we wniosku o zaświadczenie wypełnia się deklaracje, w której zawiera się informacje o zmianie nazwiska oraz o tym jakie nazwisko będą nosiły dzieci jeśli będziesz chciała takie posiadać. Ważne jest  też Urząd chce pisemnego oświadczenia partnera na wyrażenie zgody przyjęcia przez ciebie jego nazwiska, jak i nazwiska jakie mają mieć wasze wspólnie dzieci. Warto mieć takie pisemne oświadczenie partnera, gdyż zdarzają się urzędy gdzie to wymagają, a bez tego nie chcą wypełniać wniosku lub rządają osobistej obecność partnera.
 Czas oczekiwania na zaświadczenie wynosi do dwóch tygodni. To zależy od Urządu. Ja osobiście miałam wystawiony po 3 dniach. Znajoma czekała na dokument 2 tygodnie.  Koszt  usługi to 38 zł. 
Należy pamiętać również bo to jest ważne. Zaświadczenie o zdolności do zawarcia małżeństwa po za granicami Polski ważne jest przez 6 miesięcy na tylnej stronie będzie określony czas ważności. Nie zmienia to się w Urzędzie w Maroku, gdyż jest ważne do podanego na odwrocie terminu.

 Po odebraniu z urzędu zaświadczenia możemy zacząć załatwiać inne dokumenty potrzebne do zawarcia małżeństwa.

Napewno będziesz potrzebować:

  TWOJE DOKUMENTY 
 • Całkowity odpis aktu urodzenia - otrzymasz go tego samego dnia, a koszt to 33zł.
 •  Zaświadczenie o stanie cywilnym lub, jeśli jesteś rozwiedziony, zaświadczenie o poprzednim związku z adnotacją o rozwodzie i dodatkowo z dokumentem  wyrokiem sądu rozwodowego.
 •  Zaświadczenie o zdolności do zawarcia małżeństwa poza granicami Polski -  wystawione zostało na podstawie zaświadczenia o stanie cywilnym partnera 
 •  Zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu –  dochodach z conajmniej  3 lub 4 ostatnich miesięcy,  
 •  Zaświadczenie o niekaralności – wyciągamy w Sądzie Okręgowym dla określonego rejonu, taki dokument otrzymamy na miejscu. Opłata to 30 zł.
 •  Zaświadczenie o chrześcijaństwie lub zaświadczenie przejścia na islam – akt chrztu lub bierzmowania, certyfikat przejścia na islam 
 •  4 zdjęcia paszportowe,
 •  kopię dowodu osobistego - obie strony, to możemy załatwić w Maroku przy kserowaniu dokumentòw.
 •  Kopia paszportu ze stronami pieczątek, kiedy przekraczaliśmy granicę w Maroku. Załatwicie to na miejscu przy kserowaniu dokumentów. 
 
PARTNERA  DOKUMENTY 
 • Odpis aktu urodzenia
 •  Zaświadczenie o możliwości zawarcia małżeństwa 
 •  Zaświadczenie o niekaralności - może wypełnić także online 
 •  Kopie dowodu osobistego
 •  Zaświadczenie medyczne
 •  4 zdjęcia paszportowe 
Kopia dowodu osobistego i paszportu robimy już w Maroku w Urzędach będą  tylko nas prosić o okazanie dokumentów czy są kopie prawdziwe. Po co tracić niepotrzebnie pieniądze na tłumaczenia, notariusza i apostille. 
  Gdy mamy już wszystkie dokumenty, musimy zrobić apostile dla każdego dokumentu osobno.

Gdzie to zrobić?.....Należy udać się do Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie. 

*****
Ważne informacja !!!  Bo miałam z tym problem. Nie wszystkie dokumenty można odrazu podbić pieczatką. Apostille  załatwimy z dokumentami urzędowymi jak zaświadczeniami o stanie cywilnym, zaświadczenie o poprzednim związku małżeńskim, zaświadczenie o zdolności do zawarcia małżeństwa poza granicami Polski, akt urodzenia oraz dokumentem o niekaralności.  
Natomiast dokumenty takie jak zaświadczenie z pracy, zaświadczenie o dochodach,  zameldowania, a także akt chrztu czy bierzmowania muszą być pierwsze poświadczone przez notariusza. Wystawiając kopie notarialną, koszt takiej usługi to około 8 zł. Wykonaną kopię notarialną należy następnie złożyć w Sądzie Okręgowym dla miejsca twojego zamieszkania, gdzie Prezes Sądu umieści  podpis i pieczęć wiarygodności dokumentów. Oczekiwanie na pięczeć to ok. dwa do trzech tygodni, a dokumenty wysyłają pocztą na wskazany przez ciebie adres. Dopiero takie notarialne kopie mogą być złożone w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i nadane  apostille. Jeśli masz orzeczenie lub wyrok rozwodowy, musisz również potwierdzić autentyczność pieczęcią i podpisem Prezesa Sądu Okręgowego, bez tego nie zrobicie aposttile mimo, że to dokument urzędowy, ale wymaga pieczątki prezesa Sądu. Na apostille wydałam około 640zł, wykonywane było przez biuro wizaserwis.

Zapamiętaj !!!

 Wszystkie dokumenty muszą być z pieczątką apostille. W Maroku w Sądzie Rodzinnym będą przeglądać i sprawdzać szczegòłowo wasze dokumenty. 

O apostille dokumentów można przeczytać tutaj:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/apostille-legalalizacja-dokumentow 

Polecam załatwienie tego osobiście w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie.( Koszt za szt. był 60zł )  lub jeśli chcesz skorzystać z biura bo nie masz czasu udać się osobiście lub mieszkasz daleko, oni zorganizują dla Ciebie dokumenty tylko to dosyć kosztowne:

https://b2b.wizaserwis.pl/apostille-i-legalalizacja-dokumentow

Kolejną bardzo ważną rzeczą która was czeka, są tłumaczenia! Tłumaczymy z polskiego tylko i wyłącznie na arabski.  Muszą być zrobione  przez tłumacza przysięgłego wymagane i obowiązkowe. Listę tłumaczy przysięgłych można znaleźć tutaj:


  
 Tłumaczenie powinno zawierać wyraźną pieczęć tłumacza.
 Ja osobiście tłumaczyłam u Norberta Ślusarczyka. Jestem zadowolona z jego tłumaczenia, a każdą pieczątkę widać dobrze. Tłumaczenia jego są idealnie wykonane do tego każdy dokument jest spięty spinaczem, a na niej także umieszczona pieczątka i włożone w koszulki foliowe. Przetłumaczenie wszystkich dokumentów łącznie z wysłaniem ich pod wskazany adres zajęło 5 dni. Wszystkie dokumenty kosztowały mnie wtedy 1120zł. Znajoma robiła tłumaczenia u kogoś innego czekając ponad miesiąc czasu.

Podaję link :
 
 
           https://arabski-slusarczyk.com/ 

Gdy już mamy wszystkie dokumenty, apostille i tłumaczenia. Jedynie co nas czeka to wsiadać w samolot i lecieć do Maroko.  Tam czeka was też kilka dokumentów do załatwienia zaczym pójdziecie do Urzędu i Sądu Rodzinnego złożyć deklaracjeo prośbie o udzielenie wam ślubu.
Potrzebujemy conajmniej 3 tygodni na zorganizowanie zawarcia związku małżeńskiego będąc w Maroku. Lecąc do Maroko odrazu po przekroczeniu granicy poproście partnera o załatwienie online zaświadczenia o niekaralności.
 Co nam jeszcze  będzie potrzebne...

Dokumenty, jakie musimy jeszcze załatwić w Maroku to:

Dla was i partnera:
 •  Zaświadczenie o niekaralności - możecie  złożyć oboje wniosek online na platformie:

Dokumenty otrzymacie w Sądzie, z miejsca zamieszkania partnera.  Nie dostaniecie prędzej zaświadczenia i nie wypełnicie wniosku póki nie przekroczycie granicy Maroka. Musicie być  widoczni w komputerze, że jesteście w Maroku. Wniosek należy wypełnić tego samego dnia przekroczenia granicy. Czas oczekiwania 2 lub 3 dni.

 Filmik jak wypełnić formularz w celu uzyskania zaświadczenia o niekaralności w Maroku:


<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-7549835648219062"

     crossorigin="anonymous"></script>

 • Zaświadczenie medyczne –  wystawiane przez lekarza w szpitalu, który nas musi zbadać i przeprowadzić wywiad na temat waszego zdrowia. Ogólnie nikt was nie będzie badał, przeprowadzi krótki wywiady zapyta o to czy jesteśmy pewni ślubu, czy nie było współżycia przed ślubem i wypisze zaświadczenie.
 Zròbcie także kopię waszych dowodów osobistych i paszportu.
 I na tym koniec zbierania waszej dokumentacji. Dokumenty wymagane przez partnera są takie same jak twoje jedynie czego nie ma  zaświadczenia o religii i zaświadczenia z pracy. Już przed twoim przyjazdem niech zorganizuje swoje niektóre dokumenty takie jak zdjęcia, kopie dowodu, akt urodzenia. Reszte załatwi w czasie składania dokumentów w Sądzie.
 
 Macie już wszystkie dokumenty wyciągnięte, to nie zapomnijcie wykonajcie 5 kopii nawet 6 wszystkich posiadanych dokumentów dla siebie i partnera! Najlepiej posegregujcie za wczasu każdy komplet dokumentów w teczk i upewnijcie się ze nic wam nie brakuje. Będą wam potrzebne do każdego urzędu w którym  będziecie. Tam zostawicie po komplecie swoich dokumentów. Oczywiście oryginały składamy w Sądzie wraz z  dwiema parami kopi.


 Teraz następna droga przed wami załatwienie sprawy w Sądzie Rodzinnym i Urzędach! Tu potrzeba naprawdę dużo cierpliwość...  

A przed nami droga pełna niespodzianek. Będą was odsyłać od Pawła do Gawła:))

Mając już wszystkie potrzebne dokumenty. Udajcie się do Sądu Rodzinnego by zapłacić za otwarcie sprawy takie sprawy są tylko raz w tygodniu ( w mniejszych miasteczkach ) - jak pamiętam w środy. Tam wezmą od Was komplet oryginałòw dokumentów i dwie kopie, które wyślą na policje i do Urzędu Miasta. Jedną zaniesienie tego samego dnia do Urzędu gdzie podpiszecie kontrakt małżeński. Wszystkie dokumenty będą dokładnie sprawdzane, jeśli będzie czegoś brakować to was powiadomią, a to niestety przedłuża naszą sprawę.  W Urzędzie natomiast cały czas sprawdzają wasze dokumenty, zadają kilka pytań o dokumenty, sprawdzaja aposttile i tłumaczenia czy są wiarygodne.

Czekając na korytarzu  wystawią deklaracje. Dostaniecie deklaracje ślubną. Z tą deklaracją wyślą was do Sędziego tego samego dnia.  Deklaracja z waszymi danymi i prośbą o udzielenie wam ślubu. W Sądzie, sędzia będzie się pytał czy dobrowolnie chcemy wyjść z mąż, czy jesteśmy do ślubu nakłaniani pod presją. A najważniejszym pytaniem będzie czy mamy kontakty sekualne i czy nie jesteście w ciąży. Gdyż nie dopuszczalne jest współżycie przed ślubem w krajach arabskich. A ciąża może wykluczyć jedynie ślub. Pytają o rozwody, dzieci z poprzedniego małżeństwa jeśli takie są i odsyłaja was dalej. Sąd więcej pytań będzie zadawał partnerowi. My tylko musimy potwierdzić że tak jest.  To co mówi partner jest zgodne z prawdą.  Sędzia podpisze dokument i wracamy czekać na wystawienie dokumentów do Urzędu Miasta i na Komisariat Policji. Jeśli dogadujemy się z partnerem swobodnie w jakimś języku nie potrzebujemy tłumacza, bo partner będzie tłumaczył.

Czekając na korytarzu... Wystawiają niezbędne listy,  dostaniecie 2 koperty z dokumentami podbite pieczatką Sądu, które dostarczycie,  jedną na policje, a drugą do Urzędu Miasta by też zostały rozpatrzone przez te instytucje. Tam czeka was kolejne przesłuchanie. Zabierając was na przesłuchanie na posterunku policji musicie zostawić telefony komórkowe w recepcji.

 U mnie pierwszego dnia, gdy partner zaniòsł dokumenty na policji powiedzieli że przejrzą dokumenty i kazali czekać na telefon. Czekaliśmy na telefon 3 dni. Gdy byliśmy na przesłuchaniu w komendzie nasz wywiad trwał ponad 2 godziny. Zadawali nam wiele pytań odnośnie tego jak się poznaliśmy, w jakim języku rozmawiamy, czy się rozumiemy, ile razy byłam w Maroko, kto się mną opiekował w czasie pobytu. Jak mnie traktuje. Pytali o dzieci, o moje poprzednie związki, o szkoły które skończyłam, o prace i doświadczenia zawodowe, w których latach chodziłam do szkoły, dobrze mieć ze sobą cv, ja musiałam spisać na kartce, na komisariacie wszystkie szkoły wraz z datami oraz zakłady pracy. Jak długo się znamy, czy mieliśmy kontakty seksualne, czy nie jestem w ciąży, gdzie mieszkam w czasie załatwiania spraw związanych z ślubem. Czy mąż jest szczery ze mną. A partnera czy nie posiada związków z innymi kobietami. Czy odbywałam służbę wojskową było to dla mnie wielkim zaskoczeniem. Tu czasem ktoś mówi po angielsku, francusku więc się dogadamy.  Czasem żądają  tłumacza. Po przeprowadzeniu rozmowy będziemy oczekiwać na odpowiedź.  Dostanliśmy zaświadczenie, że oczekujemy na ślub, z który mogliśmy razem wspòlnie podròżować po Maroku. Na komisariacie niestety też będą wołać pieniądze. Jeśli nie zapłacimy będą nam przedłużać i utrudniać. Dokumenty policja przekazuje do Sądu Rodzinnego.

 Wtedy dostaniemy telefon, że mamy przyjść do Sądu tylko w środy rozpatrują dokumentacje ślubne.  Czekając na odbiór dokumenty idą do Sędziego który wystawi nam finalnie pieczątkę z wyrażeniem zgody na zawarcie związku małżeńskiego. Wtedy z tymi dokumentami udajemy się do prawnika ślubnego by umówić datę podpisania papierów. My po odebraniu dokumentów z Sądu natychmiast dostarczyliśmy dokumenty do Urzędu i podpisaliśmy kontrakt następnego dnia. Udając się do prawnika zabieramy ze sobą dwóch świadków, są potrzebni do podpisania kontraktu małżeńskiego. Prawnik sprawdzi wasze dokumenty zapyta o wszystkie niezbędne formalności. Następnie trzeba będzie zapłacić od 1,300 MAD za udzielenie ślubu. Część kontraktu małżeńskiego jest oparta na prawie pochodzącym z islamu. Więc dobrze mieć ze sobą tłumacza. Jednak my nie mieliśmy, bo z partnerem dogadywaliśmy się dobrze po angielsku  i on tłumaczył wszystko.

Ważny jest też podarunek ślubny dany przez mężczyzne zwany Mahr. Prawnik będzie się pytał o to czy dostaliśmy mahr, bez tego nie udzieli nam ślubu. Będziecie musieli podpisać na kontrakcie że otrzymaliście daną kwotę. Następnie podpiszecie kontrakt na kilku egzemplażach, a pod nim zostaniecie poproszeni o zostawienie odciskòw papilarnych na kontrakcie. Nie wiem czy wszystkie urzędy w Maroku przy kontrakcie są proszeni o odcisk, ale my byliśmy. 

Biorąc ślub w Maroku wszystko jest zarejestrowane i mąż  nie będzie mogł bez waszej zgody wziąść drugiej żony. A prawo daje kobiecie decyzję czy zgadza się na drugą żonę.

Możecie prosić w kontrakcie lub sądzie o wpisanie klauzury, że nie wyrażacie zgody na drugą żonę. Chociaż w Maroku jest prawo,  że jeśli wasz partner chce mieć drugą żonę musi was prosić o wyrażenie pisemnej zgody jest na to specjalny wniosek, a sądy bez naszej zgody nie udzielą ponownego ślubu. Łamiąc to prawo jeśli partner poślubi bez twojej zgody drugą kobietę trafi do więzienia. Dodam że, prawo w Maroku dla kobiet się bardzo zmieniło. Gdy będziecie chcieli zamieszkać w Maroku z mężem i w razie rozwodu kobieta dostaje dom i jakaś część  majatku, a mąż musi opuścić tą posiadłość. Jeśli natomiast mieszkacie z rodzicami on jest uprawniony po rozwodzie kupić wam mieszkanie i je utrzymywać. Dzieci według prawa zostają przy matce, i ojciec nie ma prawa ich odebrać jeśli jesteś także muzułmanką. 

Wracając do kontraktu małżeńskiego. Gdy już podpiszecie kontrakt. Na wypis kontraktu czekacie tydzień czasu. Dostajecie w 2 egzemplażach. Jeden dla ciebie i jeden dla niego. Nadajecie apostille w Maroku. Mąż wysyła wam kontrakt lub zabieracie ze sobą do Polski.  Robimy tłumaczenie przez tłumacza przysięgłego w Polsce. Następnie udajemy się do Urzędu Stanu Cywilnego w swoim mieście i rejestrujemy małżeństwo w Polsce. Rejestracja może potrwać do 3 tygodni. Gdy będziecie już zarejestrowani odbierzecie akt ślubu. Wtedy możecie już wymienić dowód osobisty i paszport.  

Akt małżeństwa będzie wam potrzebny do zaproszenia dla męża i do dokumentów składanych, wniosku na wize, a także karte pobytu.

P.S co do ważności naszych dokumentów w Maroku, od każdego słyszałam, że 3 miesiące i muszę się spieszyć by załatwić wszystko, bo dokumenty stracą ważność. Wyrabiałam dokumenty w październiku, a brałam ślub w marcu. Ważne !! by mieć ważność zaświadczenia o zezwolenie na ślub w Maroku to jest 6 miesięcy tak jak wcześniej wspominałam.

I zaświadczenie o dochodach wyrobione przed wyjazdem górą 3 miesiace

Powodzenia!!! 
1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Współczuję ci kobieto, przecież oni pukną wszystko co się ruszy na ich drodze. Zero szacunku dla kobiet Żal mi cię