WYMIANA PRAWO JAZDY DLA MAROKAŃCZYKA

 1reA!vKWW1reA!vKW

Wymiana prawa jazdy marokańskiego na polski.

 


Jak to zrobić... i czy musimy zdawać egzamin?

 Jak sięgnę pamięcią  mieliśmy na poczatku wiele problemów. Gdy poszliśmy do Urzędu  dopytać jakie dokumenty potrzebujemy Pani w urzędzie komunikacji uparła się, mówiąc, że do wymiany prawa jazdy z marokańskiego na polski musi przejść egzamin inaczej go nie dostanie. Ufff... czytając wcześniej na ten temat byłam pewna, że Maroko należy do krajów które niee muszą  zdawać żadnych egzaminów. Wytłumaczyłam jej, że jest w błędzie i żeby  przeczytała prawa i zobaczyła kraje należące do Konwencji Genewskiej i Konwencji Wiedeńskiej które mówią jasno, że Maroko należy do kraju Konwencji Wiedeńskiej i nie ma żadnych egzaminów,  które musiał by zrobić. Podałam jej numer jeśli dowie się coś na ten temat by zadzwoniła.  Jeszcze tego dnia dostałam telefon z Urzędu z przeprosinami i że  miałam rację:))
Wtedy kazała przyjść, ze wszystkimi dokumentami i złożyć wniosek...Jeśli zamierzasz wymienić prawo jazdy musisz się udać do Urzędu Starostwa Powiatowego - Wydział komunikacji w twoim mieście.  Należy jednak pamiętać, że Maroko należy do Konwencji Genewskiej oraz Konwencji Wiedeńskiej w takim przypadku prawo ściśle mówi, że kraje objęte tymi dwiema Konwencjami przez pierwsze 6 miesięcy pobytu na terenie Polski nie mają obowiązku wymiany prawa i może poruszać się autem z marokańskim prawa jazdy. Natomiast już po upływie 185 dni należy złożyć dokumenty na wymianę prawa jazdy..  Wtedy... tylko wypełniamy wniosek wraz  załączonymi wszystkimi potrzebny dokumentami oraz opłatą, składamy osobiście w Urzędzie i czekamy na nowe prawo jazdy. Nie zdajemy żadnych egzaminów i bez wizyt u lekarza.  Natomiast jeśli... nasze prawo jazdy straci ważność, w tym przypadku należy udać się do lekarza by przedłużył nam jego ważność. Koszt wymiany prawa jazdy to 100,50zł ( informacje z Urzędu). A czas oczekiwania na nowy dokument to około 30 dni. 
Jakie musimy przygotować dokumenty??? 
 1. Należy przygotować komplet dokumentów
 2. - wniosek, który można znaleźć w urzędzie lub do pobrania 
 3. https://obywatel.gov.pl/documents/10181/0/Wniosek+o+wydanie+prawa+jazdy2018_c_2.pdf/420d0e5f-5aea-4b38-a4e2-0878d1d4434d
 4. - aktualną fotografię (zdjęcie jak do dowodu);
 5. - dowód osobisty lub paszport;
 6. - kartę pobytu (lub jakikolwiek inny dokument stanowiący, że cudzoziemiec przebywa legalnie na terenie Polski);
 7. - potwierdzenie zameldowania - co najmniej 6 miesiecy ważna,
 8. - ksero zagranicznego prawa jazdy wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski ( połączone zszywaczem i odpowiednią pieczątką).
 9. - akt małżeństwa lub zaświadczenie o zatrudnieniu ( zależy na jakiej podstawie tu przebywamy).

 10. Zobacz tutaj: 
 11. https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-miedzynarodowe-prawo-jazdy
 12. Na stronie znajdziecie spis państw które należą do Konwencji Genewskiej i Konwencji Wiedeńskiej.
 13. "Jeśli cudzoziemiec nadal oczekuję karty pobytu, wtedy musimy poczekać za decyzja inaczej nie wymienimy prawa jazdy."

 14. <head><script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-7549835648219062"

       ,Brak komentarzy: