poniedziałek, 4 grudnia 2023

Herbata marokańska

Marokańska herbata  

Tradycyjny marokański napój, znany prawdopodobnie na całym świecie. Jest to symbol narodowy, herbata marokańska jest podawana przeważnie po południu gdy całe grono rodziny zasiądzie do stołu na popołudniowy tak zwany podwieczorek. Podawana jest w towarzystwie słodkich przekąsek lub naleśników, a także owoców. Sposób jej parzenia różni się znacznie od naszej herbaty. Każdy marokańczyk goszcząc u siebie gościa podaje właśnie herbate w małym marokańskim imbryku nalewana w szklaneczkach zdobionych wielkości naszych literatek. Będące w Maroku często miałam okazje pić herbate jak i widzieć cały rytuał jej przygotowania.  Jest podawana rownieź w upalne dni jako orzeźwiający napój. Jest wykonywana z zielonej liściastej herbaty gunpowder z dodatkiem świeżej mięty i cukru. Miałam okazje widzieć również przygotowywaną herbate z rośliną piołunu, która jest naprawdę bardzo dobra. Jak wspominam w dzieciństwie często  zrywałam piołun który był na rodzinnej polanie za domem, a ręce były całe w goryczy od tej rośliny.  Drugim dodatkiem do herbaty i moim ulubionym w Maroku był kwiat pomarańczowy. Zapach pomarańczy unoszacy się nad szklaneczką gorącej herbaty z dodatkiem kwiatu pomarańczy, a ten smak cudowny. Spacerujac po miescie często zrywałam kwiat pomarańczy by specjalnie wypić tak zaparzona herbate...  przyznam się szczerze, tej wersji nie piłam bardzo dawno, z utęsknieniem czekam na kolejny pobyt w Maroku kiedy to znowu będę mieć okazję wypicia tej herbatki. Może tym razem uda mi się przywieść trochę pachniących kwiatów pomarańczy do Polski by poczęstować moich najbliższych tą herbatka.

Będąc w Maroku jeśli ktoś was ugości szklaneczka herbaty nie odmawiaj by nie zrobić przykrości gospodarzowi bo tak marokańczycy okazują swoją  gościnność. Pamietam jak będąc na placu Jamel Fna chodząc po targu z całą rodziną męża, znajomy rodziny w jednym ze stoisk z butami ugościł nas w swoim stoisku herbatą. Marokańczycy są bardzo gościnnym narodem, gdy jesteś jako gość w Maroku ugoszczoną cię wszystkim co mają okażą serdeczność i dobre serce.Jak wygląda rytuał przygotowania herbaty??

2-3 łyżeczki zielonej herbaty gunpowder 

2 łyżeczki cukru 

Pęczek świeżej mięty 

Ok. 500 ml Wrzącej wody 

Pierwsze należy zagotować wodę. Do imbryku sypiemy 2 lub 3 łyżeczki herbaty gunpowder i zalewamy ½ szklanki wrzącej wody po chwili przelać z powrotem do szklanki i odstawić bo będzie nam potrzebna na pòźniej. Kolejne ½ szklanki wrzącej wody wlać do imbryku wymieszaj potrząsając czajniczek by dobrze wypłukać herbatę, tą wodę wylewamy. Wlewamy odstawioną wczesniej wodę dolewamy wrzątku i stawiamy na niewielkim gazie. Doprowadzamy do wrzenia i dodajemy wypłukaną wcześniej miętę i cukier. Zamieszać i odstawić na kilka minut.

Przed podaniem nalać do szklanki herbate większą część szklanki i wlać z powrotem do dzbanka, powtórzyć tą czynność 3 razy. Następnie rozlewany do szklaneczek herbate pamietajac o stopniowym unoszeniu coraz wyżej imbryka. Tak powstałą herbatą teraz możemy się delektować.

 

Marokańskie imbryki możemy zastąpić czajnikiem lub dzbankiem, a malutkie szklaneczki literatkami, są tej samej wielkości lub można już kupić w sklepie action nie drogo 6 sztuk w opakowaniu. 
Brak komentarzy: