poniedziałek, 27 marca 2023

RAMADAN- POST MUZŁUMAŃSKI

 Ramadan - post muzłumański w Maroku

( zdjęcie wzięte z wyszukiwarki internetowej)


Od niedawna jestem muzułmanką. Dzisiaj postanowiłam napiszę o Ramadanie. Dlaczego?? Mam wielu znajomych, ktòrzy nic nie wiedzą na temat religii islam. A jak coś słysza to przeważnie ròżne medialne kłamstwa i spekulacje. Właśnie rozpoczoł się Ramadan w tym roku dokładnie 23 marca i potrwa do 20 kwietnia. Z roku na rok ten czas jednak się zmienia zgodnie z kalendarzem muzłumański. Dzień ten ogłaszany jest wraz pojawieniem się pòłksiężyca. Napewno nie raz słyszeliście w serialach tureckich... 

Napewno każdy z was słyszał o Ramadanie.

 Czym jest Ramadan??

Jest to Post.... jeden z 5 filaròw wiary islamu. To dziewiąty miesiąc kalendarza muzłumańskiego. Miesiąc w którym objawiony przez Boga (Allaha) został Koran Prolokowi Muhammadowi zsyłając Archanioła Gabriela by przekazał mu wszystkie wersety Koranu. 

Może nie każdy wie, jak długo trwa i jak ten czas wyglada. Jest to miesiąc 30 dni postu polegający na całkowitym wstrzymaniu się od jedzenia, picia, stosunków seksualnych, palenia papierosòw oraz innych czynności takich jak doznań cielesnych, złe uczynki, złości, przeklinania, kłamstwa, obgadywania, plotkiwania, czy  zazdrości. Zaczyna się codziennie od wschodu ( fadżr) pierwszej porannej modlitwy do zachodu słońca ( maghrib ) przedostatniej modlitwy. 

W ciagu dnia mężczyzną nie wolno spoglądać na inne kobiety. Kobiety nie mogą prowokować mężczyzn, chodzą bez makijażu i zakrywają ciało. W jedną z nocy  nieparzystych 10 dni przed zakończeniem jest "Noc Przeznaczenia". Tej nocy bramy niebios są otwarte do Boga ( Allaha). W tym czasie należy każdej nocy się modlić. A każde modlitwy są wtedy wysłuchane. Jeśli prosimy o wybaczenie grzechów będą nam wybaczone. 

Zakończenie Ramadanu od momentu pojawienia się pòłksieżyca wyznacza Eid Al- Fitr - Święto Przetrwania Postu. W tym dniu muzłumanie odwiedzaja swoje rodziny składają sobie nawzajem życzenia i obdarowują prezentami. Tradycją jest też przez okres Ramadanu czytanie Koranu. Podczas postu muzłumanie odwiedzają nocą meczety i poświecają czas na modlitwie.  Jeśli przez ten czas przeczytamy cały Koran Bóg wysłucha naszej prośby. Po zachodzie słońca, gdy wybije czas modlitwy ( maghrib) jest kolacja zwana Iftar. W Maroku jest tradycją ogłaszanie tego czasu poszczącym za pomocą  dźwięku syren. Dźwięk syreny ogłaszający poszczacym czas modlitwy i że mogą już jeść i pić jest zwany zowaka.

Na kolacje iftar podawana jest przedewszystkim sycąca zupa harira w towarzystwie chebakia lub daktyle, owoce, mleko, soki i słodycze które dostarczają cukru i energii potrzebnego po całym dniu bez jedzenia. Można ròwnież podawać jajka na twardo ròżne ciastka jak np. briwats, naleśniki, koktajle owocowe, owoce i potrawy mięsne. Muzłumanie w czasie Ramadanu spożywaja dwa główne posiłki iftar po zachodzie i suhur przed świtem w niektórych rodzinach dodatkowo jeszcze jedza w nocy. Kolejną tradycją jest codziennie budzenie przed świtem mieszkańców na czas, aby móc zjeść i napić się zaczym zacznie się post jest to dźwięk trąbki lub rogu nazywany Nafar. 

W czasie posiłku suhur większość spożywa jogurty, kefiry słodycze, które podczas całego dnia sprawiają że nie jesteśmy spragnieni wody.

 Kto może być zwolniony z postu osoby chore np.( z cukrzycą lub psychicznie), kobiety w ciąży i w trakcie miesiączki, karmiące matki, podròżujący oraz dzieci. Chorzy lub kobiety w ciąży, karmiące, w trakcie miesiączki mogą odbyć post w innym terminie lub nakarmić każdego dnia postu potrzebującego.

Po Ramadanie następnym bardzo ważnym świętem jest Eid al-Adha - Święto Ofiarowania... ale o tym w kolejnym poście. 

Pozdrawiam !!!

<head><script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-7549835648219062"

     crossorigin="anonymous"></script></head>
Brak komentarzy: